قله پلنگ آبی

کوه های زیبایی که گاه از فاصله ای دور از شهر قم نیز دیده می شوند به دلیل قرار گرفتن در سردسیر ترین موقعیت جغرافیای استان قم گاه انباشه از برف است و در فصل سرما، زیبایی خیره کننده ای را به نمایش می گذارد. رشته کوه و قله کوه پلنگ آبی و قله برف انبار که در مجاورت یکدیگر قرار دارند و جزو مهمترین کوه های این استان به شمار می‌آیند. قله پلنگ آبی در ۶۰ کیلومتری جنوب استان قم و در منطقه درباغ روستای کرمجگان از توابع بخش کهک واقع شده است. این رشته کوه از شمال به محدوده روستای کرمجگان، از غرب به محدوده روستای راونج، از شرق به محدوده رشته کوه برف انبار و از جنوب به کوه های شمالی محدوده روستای جاسب منتهی می شود. این قله بعد از کوه برف انبار، دومین کوه بلند از مجموعه کوه های با ارتفاع بالای ۳۰۰۰ متر استان قم محسوب می شود.
هوای نسبتا خنک و وجود گیاهان دارویی چون والک و آویشن در فصل بهار از مهمترین ویژگی های جذب کوه نوردان و علاقه مندان طبیعت به این منطقه محسوب می شود.
این که چرا این نام را برای این قله و این کوه ها انتخاب کردند دلیل قابل اثباتی ندارد اما، گفته می شود در سال های گذشته چند غلاده پلنگ در منطقه زندگی می کرده اند، شبانان این حیوان را در افق قرمز رنگ غروب خورشید، از دور به رنگ آبی دیدند و در نتیجه نام پلنگ آبی بر روی این کوه شکل گرفته و تا امروز باقی مانده است. ولی در حال حاضر اثری از حیات حیوان پلنگ در منطقه به چشم نمی خورد. دیگران اسم این قله را پالِنگ آبی (یعنی کوهپایه هایش دارای چشمه و آب است) ذکر کرده اند که به مرور زمان به پلنگ آبی تغییر یافته است. در فصل بهار به علت بارش های خوب بهاری ، سرتاسر مسیر سرشار از چشمه ساران و زمین های سبز و گیاهان غذایی و دارویی همچون آویشن ، مرزه و … است.

عکس و متن: مهیار موسوی

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار، به روز رسانی ها و پیشنهادات ویژه به طور مستقیم به صندوق پستی خود، ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان لغو اشتراک کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید