کاروانسرای حاج حسین

این روزها به همت قم پژوهان گرامی، بار دیگر نام کاروانسرای حاج حسین که به نام کاروانسرای ملا حسین هم می نامند بر سر زبان ها آمده است. تلاش آقای سید محسن محسنی از بنیاد قم پژوهی و دیگر عزیزان این بنیاد بسیار قابل تقدیر است و امیدواریم زمانی فرارسد که همه نسبت به حفظ اثار ملی خود اهتمام جدی بورزند.

آقای محسنی در این زمینه یادداشت های مختلفی را منتشر کرده که در بخشی از یکی از یادداشت های ایشان اطلاعات زیر به چشم می خورد:

این کاروانسرا جدا از این که در مجموعه‌ای کهن قرار دارد از یک لحاظ اهمیت خاص دارد و آن این است که ظاهرا تنها کاروانسرای تاریخی شهری است که از ابتدا در فضای باز بوده است. تا آنجا که می‌دانم کاروانسرای شهری دیگری با این ویژگی هم‌اکنون در قم نداریم. در «کتابچۀ اِعداد نفوس اهالی دارالایمان قم» از کاروانسرایی با عنوان کاروانسرای قدیم اینگونه یاد کرده است:
« کاروانسرای قدیم که در عهد دولتی قلی‌خان [درست باید خاقان باشد] خلد آشیان حاجی حسین ساخته الآن ملک ورثه حاجی حسین است مشهور به کاروانسرای حاجی حسین» (تصحیح محسن روستایی و حسین احمدی رهبریان، ص ۱۸۴) و گویا همین کاروانسرا باشد.
مفلس قمی هم از کاروانسرایی به نام کاروانسرای حاجی حسین چنین یاد کرده است:
« در آخر بازار بزرگ واقع است. از بناهای حاجی حسین کدخدا جدّ سلسلۀ حاجی حسینی است که در دولت فتحعلی شاه بنا نموده.»
(تحفه الفاطمیین، ج ۲، ص ۳۳۱)
متاسفانه شنیدیم که در بارندگی‌های اخیر یکی – دو حجرۀ این کاروانسرا آسیب دیده است. انتظار داریم این بنای تاریخی که نقش مهمی در مجموعۀ تاریخی میدان و بازار کهنه دارد هرچه زودتر ترمیم شود.

تهیه و تنظیم: مهیار موسوی

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار، به روز رسانی ها و پیشنهادات ویژه به طور مستقیم به صندوق پستی خود، ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان لغو اشتراک کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید